Zamek Drachenfels

WISE

Informacje / Artykuły
Autor orth Opublikowano: 07 Mar 2005 - 11:34

Warhammer Internet Session Emulator – to nazwa systemu obsługi i prowadzenia sesji gier fabularnych. Projekt tworzony jest od jesieni 2004 i prace nad nim trwają nadal. Postanowiłem jednak udostępnić pierwszego klienta zastępczego wykorzystującego kod źródłowy GM2 grupy Programex. Dzięki temu nie tylko Betatesterzy będą mieli okazję [choć w bardzo okrojonej – brak interfejsu graficznego i wielu funkcji] wersji zagrać przez Internet.

WISE może obsługiwać wiele systemów gry fabularnej, [choć początkowo miał być przeznaczony tylko dla systemu Warhammera]. Na części projektu składa się rejestracja Graczy i Mistrzów Gry [obsługuje ją Zamek Drachenfels] oraz klient gry na bieżąco uaktualniany zobacz najnowszego klienta gry [1].

Jak zacząć?

1. Musisz być zakwaterowanym użytkownikiem Zamku, aby dodać swoją ofertę gry do systemu WISE zarejestruj teraz [2]. Rejestracja na Zamku nic nie kosztuje, nikt nie będzie żądał od ciebie danych osobowych [za wyjątkiem adresu e-mail, na który zostanie wysłane hasło – twój e-mail może być niewidoczny dla innych użytkowników Zamku – jeśli chcesz]. Dokonując zakwaterowania otrzymujesz dodatkowe prawa i dodatki – możesz dowolnie zmieniać wygląd Zamku, przesyłać wiadomości do innych zakwaterowanych, ustawić własne parametry komentarzy, newsów, podpisów, masz możliwość nadsyłania materiałów, tekstów, zdjęć do galerii oraz otrzymujesz dostęp do sektorów Zamku, których nie widzą niezarejestrowani goście.

2. Jako zakwaterowany użytkownik Zamku możesz teraz otworzyć swoje konto w WISE załóż konto teraz [3].

3. Wypełnij wszystkie pola formularza konta:
Imię – Twoje prawdziwe imię, lub pseudonim pod jakim chcesz prowadzić konto [nie bohatera]
Nazwa – podaj nazwę pod jaką chciałbyś być lub jesteś rozpoznawany [drużyna, grupa, przydomek, bractwo itd.]
W jakiej porze dnia możesz grać? – podaj porę np. wieczór, noc, rano, południe, popołudnie
Ile godzin możesz poświęcić na 1 sesję? – wpisz cyfrę np. – 6
W dni – W jakie dni tygodnia/miesiąca możesz grać np. piątki i czwartki
Rok urodzenia – podaj przedział w jakim mieści się twoja data urodzenia
Jak długi staż w grach fabularnych? – podaj jak długo grasz w gry fabularne [to nie to samo co RPG na PC!]
Możesz także podać dodatkowe dane kontaktowe: telefon, GG oraz twoje zewnętrzne IP [pole szczególnie ważne dla Mistrzów Gry] Jeśli nie wiesz jakie jest twoje IP sprawdź teraz [4] i wpisz IP widoczne w Internecie. Pamiętaj także, że MG może zostać osoba posiadająca zewnętrzne IP [nie będąca w sieci lokalnej]

4. Po uruchomieniu konta WISE możesz dodać swoją pierwszą ofertę gry [Twoja pula wynosi w sumie 5 zgłoszeń]. Te 5 ofert możesz przeznaczyć na oferty zarówno Graczy jak i Mistrzów Gry.

5. Formularz zgłoszenia:
Wybierz tryb gry - Wybierz pomiędzy trybem MG lub GRACZ
Tytuł - Imię bohatera lub tytuł przygody/scenariusza u Mistrza Gry
Płeć - Płeć bohatera
Ilosć dni wyswietlania oferty - Podaj czas jak długo oferta będzie wyswietlana w systemie
Rok urodzenia - wprowadz ponownie swój wiek
Staż w grach fabularnych - jak długo grasz
Dlaczgo chce grać - Podaj powód chęci gry w WISE
Zdjęcie - Opcjonalne - możesz dodać do 5 zdjęć

6. Po zatwierdzeniu twoja oferta jest aktywna przez wybrany okres czasu i widoczna także dla innych zakwaterowanych. Możesz edytować , usuwać i tworzyć nowe oferty - ale tylko w granicach 5 pozycji - warto więc dobrze przemysleć wystawianie ofert gry.

Tryb GRACZ i MG

Wystawiająć ofertę gry stajesz przed wyborem trybu - Możesz zgłosić swoją ofertę jako zwykły gracz - wypełniasz wtedy pola formularza - i czekasz na propozycję gry jakiegos MG - lub sam ruszasz na łowy w poszukiwaniu Mistrza.
Jako MG - masz z kolei większe szanse aby zbudować drużynę [zalecany rozmiar drużyn w WISE to od 3-5 Graczy na 1 MG] MG musi jednak spełniać 2 specjalne wymogi - z ktorych zwolniony jest Gracz.

1. WYMÓG FORMALNY: MG musi być w stanie poprowadzić sesję [znajomoć zasad, podręcznik, doswieadczenie]
2. WYMÓG TECHNICZNY: MG musi posiadać zewnętrzny, najlepiej stały adres IP hosta [komputera] z którego będzie prowadził sesje. Użytkownicy sieci lokalnych mogąnapotkać problemy z zainicjowaniem sesji, gdyż podlegają zazwyczaj tzw. Maskowaniu w sieci. Maskowanie można ominąć [zapytajcie swojego administratora sieci czy wam na to pozwoli - pamiętajcie podać numer portu którego chcielbyscie używac na zewnętrznym adresie]

Dream Team

Drużyna Marzeń to zakładka w twoim koncie w które mozesz kompletować interesujące oferty gry - zarowno Mistrza Gry jak i Graczy. Gdy napotkasz już na ciekawe postacie/graczy/MG - z którymi chciałbys stworzyc drużynę gry - skontaktuj się z nimi - wysyłajac prywatną wiadomosc bezposrednio do danej osoby [szukaj w zakladce danej postaci], e-mailem - jesli podany lub inną dostepną drogą - GG, telefon.

Sesja

Kiedy już odnajdą sie własciwi ludzie i utworzą druzynę, mogą rozpoczać sesje uruchamiając pobranego klienta gry. MG otwiera sesję i podaje swój IP oraz numer portu [domyslnie 7779] Graczom - najlepiej gdy MG ma stały kontakt z graczami [np. GG]. Po zainicjalizowaniu sesji przez MG - Gracze podpinają się do portu prowadzącego hosta.
Gra prowadzona jest w trybie tekstowym, szczegóły obsługi aplikacji dołaczone są do klienta. MG może prowadzić karty postaci, modyfikować, wstrzymywać sesję [np podczas opisów], wypraszać poszczególnych graczy [np. gdy wymaga tego scenariusz]. Cała sesja może zostać także zapisana w pliku [save w Warhammerze :) - Tego zawsze nam brakowało], może zostać także bezposrednio publikowana w html.

Drużyny WISE

Użytkownicy po skompletowaniu drużyn mogą zacząć grać "na dziko" - ale mogą także powiadomić o fakcie zamknięcia składu - Admina Zamku. Dzięki temu uzyskają specjalne przywileje pomagające w uporządkowaniu harmonogramu sesji, terminów, dostęp do materiałów pomocowych, oraz klanowy dział na forum. Dzięki Zamkowi można będzie także publikować w całosci zapisy przygód - zrzeszonych Bractw i Drużyn.

Artykuł ze strony Zamek Drachenfels
  http://www.drachenfels.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
  http://www.drachenfels.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=49

Linków w tym artykule
  [1] http://www.drachenfels.pl/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewdownload&cid=6
  [2] http://www.drachenfels.pl/user.php
  [3] http://www.drachenfels.pl/user.php?op=adsmanagement
  [4] http://www.programex.prv.pl/myaddr.php