Wiele tygodni czekania, wiele dni wypatrywania listonosza i oto wreszcie jest! Dotarł do mnie mój zamówiony tydzień przed premierą „Bestiariusz Starego Świata”.

Cóż od razu jak tylko go dostałem w swe łapki dorwałem się do rozpakowywania i tu właśnie jest pierwszy plus. Paczka jest po prostu pancerna, niby niektórych może to zdenerwować że trudno ją otworzyć ale tak ma się pewność że nasza zamówiona rzecz dojdzie nie naruszona.

Wygląd zewnętrzny
Po zdjęciu opakowania ujrzałem wspaniale ilustrowaną okładkę na której mamy krasnoludzkiego Zabójcę Trolli i wojownika z płonącym mieczem, oni obaj mierzą się z jakimś tworem Chaosu. Tak więc okładka wygląda ładnie i pasuje klimatem do całej nowej serii Warhammera. Okładka jest grupa więc nie będzie na samym początku brzydkich zagięć, złamać też jej nijak nie można wierzcie mi – próbowałem. Z tyłu mamy krótki opis tego co znajduje się w podręczniku i swoją drogą zachęca on do czytania.

Wygląd wewnętrzny
W środku mamy ładnie stylizowane karty. Tak jak w Księdze Zasad po bokach są ładne, stylizowane rysunki gryfów, krasnoludów, orków i innych takich. Papier jest bardzo dobry i nie rwie się nawet przy mocniejszym szarpnięciu także nie musicie bać się że rozerwiecie sobie „Bestiariusz…”. Jak wspominałem papier jest dobry bo poza tym że nie rozrywa się łatwo to nie klei się do rąk i nie brudzi się tak łatwo jak inne. W całym „Bestiariuszu…” mamy pełno różnych rysunków przedstawiających potwory. Rysunki są wykonane znakomicie i oddają cały mroczny klimat Warhammera jedne me zastrzeżenie to to że parę z owych rysunków pochodzi z armybooków z Warhammera Fantasy Battle. Co prawda i tak wyglądają świetnie ale twórcy mogli by się posilić o te parę nowych obrazków.

Niebezpieczne stwory: O naturze istot dziwnych i złowrogich
Niebezpieczne stwory: O naturze istot dziwnych i złowrogich jest to pierwszy rozdział „Bestiariusza Starego Świata”, jest to księga którą można po prostu wrzucić do gry, nawet jak rzecz którą znajdą bohaterowie gdyż jest po prostu książka spisana przez Odrica z Wurtbadu postać ze Starego Świata! Sama księga jest podzielona na parę części a są to: Siły Chaosu, Zielonoskórzy, Mieszkańcy Athel-Loren, Dzieci Rogatego Szczura, Bandyci i bestie ostatni dział to Nieumarli. Są tam szczegółowe wypowiedzi na temat wielu potworów zamieszkujących Stary Świat. I właśnie: są to wypowiedzi, cytaty mieszkańców Świata Warhammera. Podzielone one są na trzy części: Powszechne wyobrażenie – czyli co sądzą o tych potworach wieśniacy, żołnierze i inni prości ludzie, Uczonym okiem – czyli co na temat danego potwora mają do powiedzenia Staro Światowi naukowcy i Sami o sobie – potwory mogą same wypowiedzieć się na swój temat, o ile umieją mówić.

Dział Mistrza Gry
Jest to drugi rozdział „Bestiariusza…” są tu krótkie opisy potworów i ich cechy specjalne, zasady i charakterystyki. Poza tym w dziale Mistrza Gry znajdziemy Rozszerzoną tabelę mutacji Chaosu która teraz naprawdę daje pokazać mutacyjne działanie Chaosu. W tym dziale jest także opisane pięć nowych zdolności takich jak demoniczna aura czy potężny cios. Dodano też typowe dla D&D stopnie trudności w pokonaniu potworów od bardzo małej po niemożliwą.

Podsumowanie
Ogółem „Bestiariusz Starego Świata” to najlepszy dodatek do drugiej edycji Warhammera jaki dotąd się ukazał a moim zdaniem nawet najlepszy bestiariusz z wszystkich dostępnych do RPG. „Bestiariusz…” jest to pierwszy z większych dodatków planowanych do drugiej edycji WFRP, kolejne to „Królestwa Magii” które właśnie są tłumaczone i „Dziedzictwo Sigmara – Imperium” których „polonizacja” zacznie się po wydaniu „Królestw Magii”.

OCENA
Plusy
– Solidnie zapakowana przesyłka
– Ładna, gruba okładka
– Ilość nowych potworów
– Tłumaczenie
– Niebezpieczne stwory: O naturze istot dziwnych i złowrogich”
– Rozszerzona tabela mutacji Chaosu
– Nowe zdolności
Minusy
– Nie ma się czego czepić 😀
– No dobra jest, lekkie opóźnienie w premierze (bodajże jeden dzień)
– Niech będzie że te trzy literówki które wyłapałem też sobie tu będą

Ocena ostateczna: 10/10 plus znak jakości

autor: Raziel

Zobacz w sklepie Rebel

Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Rozmiar pliku Pobrania
1 karta postaci 3 MB 4508
2 karta 2ed drachenfels 3 MB 3850
3 altdorf_night 4 MB 3750
4 Zapłata 54 KB 3378
5 BookOfRats 1 MB 3360

Najwyżej oceniane materiały