Po co siem machać z mieleniem i pieczeniem chleba? Starczy wzionć siem za zabijanie, żarcie i brać pienionchy. I jeszcze łyknąć psa na patyku… Chrupie i fajnie się szarpoli.”
– Ogr Grenth Byczy Bebech

Stary Świat jeszcze nigdy nie był tak przerażająco żywy… Czy odważysz się wyruszyć w podróż?

Twarda oprawa, 120 stron kredowego papieru, kolorowej, okraszonej znakomitymi grafikami zawartości – to zaledwie procent tego, co tak naprawdę przynosi nowy dodatek do II Edycji. Styl i technika przekazania treści odbiega nieco od dotychczasowych dodatków – Bestiariusz Starego Świata jest bowiem tak naprawdę pracą naukową spisaną przez Magistra Odrica z Wurtbadu pod tytułem: “Niebezpieczne Stwory. O naturze istot dziwnych i złowrogich”.
Praca ta, to znakomite zespolenie informacji i specyficznego klimatu jaki przylgnął do świata Dark Fantasy. Odric po 50 latach swoich badań i podróży, zbiera wszystkie znane mu informacje oraz wypowiedzi naocznych świadków i innych naukowców. W Bestiariuszu znajdziemy więc zarówno opisy sporządzone przez profesorów, najemników, a nawet łowców czarownic czy choćby wieśniaków. Co ciekawe Odricowi w jakiś arcy ciekawy sposób udaje się nawet zebrać wypowiedzi od niektórych rozumnych… bestii! Być może jego naukowe zaangażowanie i chęć sławy nieco poniosła jego wyobraźnię i dodała jedną czy drugą wypowiedź… Niektórzy z późniejszych badaczy dzieła Odrica uważają z kolei, że to plagiat – a sam Odric znalazł swego czasu pradawne dzieło elfickie, przetłumaczył je i podpisał swoim imieniem… Jeszcze inni zaś, są przekonani, że badacz z Wurtbadu tak bardzo poświęcił się sprawie Bestiariusza, że podpisał pakt z chaotycznymi mocami, aby móc przybliżyć ich naturę za jakąś bliżej nieokreśloną cenę.
Fakt faktem, tuż po wydaniu dzieła mistrza w kancelarii Lorda Protektora zakonu Sigmaritów szybko pojawił się list sygnowany imieniem niejakiego Maximiliana Kummela oskarżający pracę jako herezję i polecający napiętnowanie tytułu oraz doszczętne spalenie wszystkich kopii dzieła…

Pewne tajemnice nie mogą ujrzeć światła dziennego. Są zbyt niebezpieczne. Niewiedza jest tarczą ludzi prostych przed zakusami Chaosu.
– Reikhard Widmann. Łowca Czarownic.

Niezwykłe dzieło Odrica dotarło do ludu – do końca jednak nie wiadomo, czy nie jest ono wytworem wyobraźni starca, któremu zmysły pomieszało z wiekiem ciągłe badanie zwłok, rozszarpanych przez potwory ciał i widok makabrycznych plonów zakrzepłych bitew. Być może zakon Sigmaritów ocenzurował dzieło – uszczuplając je o niektóre opisy, a może i dodając swoje zwodzące prosty lud słowa… Tego zwykli mieszkańcy Starego Świata zbyt szybko się nie dowiedzą. Prawdziwe opisy skrywane w tajemnych księgach nie są bowiem przeznaczone dla oczu zwykłych śmiertelników. Dostęp mają do nich jedynie Mistrzowie Gry… – Tym właśnie jest druga część Bestiariusza, wyizolowana od wiedzy przeznaczonej dla graczy. Mistrzowie znajdą tam szczegółowe informacje dla każdej z wymienionych bestii. Tabele, trudności zabicia, umiejętności i zdolności, charakterystyki, mutacje, aspekty magiczne, a także poznają techniki tworzenia własnych potworów. Wszystko świetnie skatalogowane i łatwe w użyciu podczas sesji.

Gdzie był Grimnir, gdy umierali nasi wojownicy? Gdzie była Valaya, gdy chorowały nasze dzieci? Gdy wzywaliśmy pomocy w głębinach, w których się skryliśmy, to nie Grungni odpowiedział na nasze wołanie, lecz potężny Hashut, który ocalił nas w chwili potrzeby. Kim są zatem prawdziwi zdrajcy? Nasz ród, który porzucił nas na pastwę szaleństwa i śmierci, czy my, którzy pragnęliśmy tylko przetrwać nawałę sił Chaosu? Pewnego dnia nadejdzie rozliczenie i wówczas to Synowie Ojca Ciemności odniosą ostateczne zwycięstwo, a nie pozbawiony silnej woli pomiot żałosnych Bogów-Przodków.
– Kordian Rdzawa Pięść, wojownik krasnoludów Chaosu.

Autorzy dodatkowo wprowadzili do samego Bestiariusza Odrica podział na powszechność informacji. Każdy z graczy ma więc powszechne wyobrażenie o danym stworze – które stanowi przykład tego co ich postacie mogły usłyszeć dorastając w Starym Świecie. Wraz z rosnącą wiedzą graczy, wykształceniem czy udanymi testami umiejętności, (np. nauka), bohaterowie mogą zostać informowani przez MG o kolejnych aspektach bytu i zachowań danych stworzeń. Wprowadza to niezwykły realizm do gry – który da się zauważyć już w podręczniku głównym do II Edycji.

Całość daje niezwykły efekt – nie suchego zbioru statystyk – ale żywej opowieści, na której można spokojnie pisać nawet własne przygody. Świetnie dobrane treści, dają możliwość MG porcjowania informacji wedle własnego uznania. Bestiariusz to ogromna kopalnia wiedzy o Starym Świecie. Znakomicie przetłumaczona i wydana. Co prawda mam osobiste wątpliwości co do niektórych odmian nazw bestii – zwłaszcza dwóch: Orki (sic!) – zdaje się, że jedyną poprawną odmianą są Orkowie – no chyba, że ma się na myśli ssaki wodne – kuzynów delfinów. Co prawda w Internecie od groma znaleźć możemy tej niepoprawnej odmiany – ale już dobrych kilka lat temu na łamach MiM wypowiadali się znawcy i forma odmiany była zdaje się bezsprzeczna – miałem więc cichą, osobistą nadzieję, że II Edycja nie powieli błędu. Kolejną sporną odmianą są Skaveny [zdaje się, że poprawniejszą formą są Skaveni]. Wszelkie te naleciałości podpiąć można jednak zawsze pod wymowę potoczną w Starym Świecie, jaką posługują się prości jego mieszkańcy.
Nic z tych rzeczy faktu jednak nie zmieni, że nie oddałbym Bestiariusza nawet za wszystkie trzy razem wzięte dotychczasowe dodatki, które ukazały się w polskiej wersji… Jest to bowiem pozycja którą każdy Warhammerowiec – a zwłaszcza prowadzący sesje – mieć powinien.

Niech uczeni debatują, czy złapany potwór jest stworem natury czy pomiotem Chaosu. Dla mnie nie ma to znaczenia. Wobec ognia wszystkie bestie są równe…

– Reikhard Widmann. Łowca Czarownic.

Sylwk ‘Orth’ Wróbel

Pragnę podziękować wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie dodatku do recenzji.

Tytuł: Bestiariusz Starego Świata
Autorzy: T. S. Luikart, Ian Sturrock
Wydawnictwo: Copernicus Corporation
Tłumaczenie: Grzegorz Bonikowski, Szymon Gwiazda
Liczba stron: 120+4 okładka
ISBN: 83-86758-64-3
Cena: 60.00 zł

Zamów dodatek w sklepie Rebel

Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Rozmiar pliku Pobrania
1 karta postaci 3 MB 4508
2 karta 2ed drachenfels 3 MB 3850
3 altdorf_night 4 MB 3750
4 Zapłata 54 KB 3381
5 BookOfRats 1 MB 3361

Najwyżej oceniane materiały