“I jeszcze jedno – pamiętaj, by jak najszybciej wyrwać z nich topór, a po bitwie dobrze go umyć i natrzeć oliwą. Ich krew przylega jak cholera i obrzydliwie cuchnie. Łatwo rozpoznać krasnoluda, który tego nie zrobił: paskudny smród wietrzeje dopiero po kilku tygodniach, a inne krasnoludy będą go wyśmiewać, dopóki nie zacznie wonieć zwyczajnie.”
– Behram

Dzieci Rogatego Szczura to rasowy almanach wiedzy o skavenach. 148 stronnicowa księga, na kolorowym, kredowym papierze szczegółowo opisuje domenę szczuroludzi. Całość poprzedza, na wzór Bestiariusza Starego Świata, traktat naukowy Ammelie Mayer, kapłanki Vereny spisany w 2522 roku kalendarza imperium. Traktat ten stara się unaocznić i rzetelnie udowodnić fakt istnienia rasy skavenów, która przez lata bywała bagatelizowana i wkładana między bajki. Znajdziemy tam więc zbiór przekazów naocznych świadków, istniejące legendy o skavenach, a także szczegółowe sekcje zwłok okazyjnie znalezionych przedstawicieli tej rasy.

Kolejne rozdziały stanowią już usystematyzowaną encyklopedię rasy. Poczynając od historii skavenów, przez opis ich społeczeństwa, osad, taktyk wojennych, broni, roli spaczenia a kończąc na rozdziałach dotyczących już samego systemu gry – sposobów odgrywania postaci skavenów, profesji i prowadzenia kampanii. Podręcznik, podobnie jak wiele tytułów drugiej edycji, kończy przygoda “Niewolnicy przeznaczenia” w której bohaterowie poddani zostaną konfrontacji z nikczemnymi czynami szczuroludzi.

“Zasłyszeć można czasem opowieść o dwóch skavenach, braciach z jednego miotu. Gdy penetrowali lasy nad swoim domem, natknęli się na rozwścieczonego minotaura. Roztropnie uciekli przed bestią, lecz ta ruszyła w pogoń i ścigała ich przez wiele kilometrów.
– Z pewnością nie zdołamy uciec przed tak straszliwym stworem – powiedział pierwszy skaven, ciężko dysząc.
Drugi zapiszczał w odpowiedzi:
– Wcale nie musimy tego robić.
Niepewny znaczenia słów brata, pierwszy skaven zapytał:
– Jakże to?
A wtedy drugi go przewrócił i zakrzyknął:
– Wystarczy, że tylko ja ucieknę!”

– przypowieść z “Kazań Rogatego Szczura”

W dodatku “Dzieci Rogatego Szczura” znajdziemy mnóstwo przydatnych informacji na temat szczurzej rasy. Ciekawie opisany jest system hierarchii władzy klanów i samej Rady Trzynastu. Obecna tendencja szybko rozwijającego się klanu Mors stanowi świetny element tła do przygód. Ten zuchwały klan, dzięki serii ostatnich zwycięstw i szybkiej ekspancji ma ambicje dorównać czterem wielkim klanom: skrytobójców – Eshin, twórców zarazy – Pestilens, mistrzów ciałokształtowania – Moulder, czy nawet genialnym inżynierom Skryre.

Ogromnej dawki wiedzy dostarcza także historia dziejów skavenów. Ich światowa ekspansja obejmująca nawet odległą Lustrię czy Kitaj jest imponująca, na każdej stronie podręcznik daje do zrozumienia jak wielkim zagrożeniem dla ludzi są obecnie szczuroludzie którzy od lat przygotowują się do ostatecznego ataku. Oprócz poznania specyfiki każdego z jedenastu najważniejszych obecnie klanów, dowiemy się także szczegółów życia społecznego rasy, ich obyczajów i zachowań, religii, zasad rządzących osadami czy też roli samic.

Jako, że szczuroludzie żyją ciągłą walką o przetrwanie – zarówno jeśli chodzi o wrogów zewnętrznych jak i walk międzyklanowych – cały obszerny dział poświęcony został sztuce wojennej. Znajdziemy w niej szczegółowy bestiariusz skavenów, zbrojownię, opis skaveńskiej magii, taktyk walki i profitów jakie dostarczają poszczegółne klany. Arsenał broni szczuroludzi budzi respekt – od skomplikowanych dział spaczeniowych, przez genetycznie modyfikowane bestie, a na zarazach i broni biologicznej kończąc…

“Tak, oczywiście, że rozumiem. Tylko… nie zapomnij… tego ukryć. Gdyby to wyszło na jaw… cóż, byłbym zrujnowany.”
“Tak-może, ludziki. Ukryć-odkrywamy sekrety. Ty nam służ-słuchaj, my nagrodzimy.”

– relacja świadka spaczeniowego paktu

Myślę, że “Dzieci Rogatego Szczura” to tytuł nie tylko dla graczy drugiej edycji Warhammera Fabularnego, uważam że gracze bitewniaka, posiadający armię szczuroludzi znajdą w nim także ogromny potencjał i inspirację w grze WFB. Podręcznik jest świetnym fabularnym uzupełnieniem armybooka i pozawoli graczom na jeszcze większą specjalizację jednostek, lub np tworzenie oddziałów klanowych. Dostarczy też pomysły na kampanie.

Polska edycja, poza kilkoma literówkami, ja zwykle na bardzo wysokim poziomie. Cały podręcznik czyta się z zaciekawieniem, miejscami stopień beletryzacji osiąga poziom nowelki – jednak z drugiej strony końcowe rozdziały dostarczają solidną porcję mechaniki, tabele i konkretne opisy zasad.
Dodatek napewno wart zakupu, wszak z bohaterami podręcznika możemy się spotkać w każdym zakątku Starego Świata – warto ich wobec tego bliżej poznać. Nie dawaj więc wiary kłamstwom. Skaveny naprawdę istnieją i wkrótce zniewolą nas wszystkich!

Sylwek ‘orth’ Wróbel

Dziękuję Wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie egzemplarza do recenzji

Tytuł: Dzieci Rogatego Szczura
Wersja językowa: polska
Seria: Gra fabularna Warhammer II edycja
148 stron, kolor, twarda oprawa
Rok wydania: 2007 
ISBN: 83-86758-89-9
EAN: 9788386758890
cena: 69 zł 
Zamów w sklepie Rebel

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Sprawdź wieści z Fabularny.net

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Rozmiar pliku Pobrania
1 Chronology of Events in Warhammer 113 KB 9974
2 karta postaci 3 MB 4635
3 karta 2ed drachenfels 3 MB 3943
4 altdorf_night 4 MB 3873
5 Zapłata 54 KB 3496

Najwyżej oceniane materiały