Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że ludzie przechodzą na „ciemną stronę mocy”? Dlaczego porzucają dotychczasowe wartości i zaczynają czcić Mrocznych Bogów? Trylogia Thorpe’a bardzo dokładnie opisuje ten proces.

Akcja książek dzieje się w okresie zwanym jako Czas Trzech Cesarzy, kiedy prowincje Imperium były podzielone wojną domową i walką o władzę i przypada na lata 1708 – 1713(akcja, nie okres władzy trzech cesarzy). Jest to czas sprzed utworzenia Kolegiów Magii, kiedy ludzie posiadający magiczne uzdolnienia byli ścigani i tępieni przez Łowców Czarownic.

Główni bohaterowie to Kurt Leitzig, rycerz Osterknachtu i Ursula, gorliwa wyznawczyni Sigmara, nawiedzana przez prorocze wizje. W wielkim skrócie: Kurt i Ursula z powodu licznych zawirowań i zwrotów akcji zmuszeni są opuścić ziemie Imperium i zbiegają na północ w stronę mroźnej Norski, a po piętach depcze im łowca czarownic. Towarzyszy im Jakob, sługa Kurta, który będąc szamanem norskańczyków powoli przeciąga Kurta na stronę swego ludu. Ostatecznie drogi Kurta i Ursuli rozchodzą się, a ci będąc kiedyś narzeczeństwem, zostają wrogami. Rozdziały na przemian opisują dzieje Kurta i Ursuli. Ich losy i przygody, aż do finału trylogii kiedy po latach znów się spotykają by stoczyć finałową walkę. W międzyczasie przemierzą spory kawał Starego Świata, a także pustynie Neherkary, w poszukiwaniu artefaktów, sprzymierzeńców, wiedzy i łaski bogów Chaosu(w przypadku Kurta).

To jedyna znana mi książka, która opisuje od początku losy człowieka, który z własnej woli przyjął obyczaje i wierzenia ludów północy. Stał się Wybrańcem Chaosu, wodzem, prowadzącym inwazję na Imperium. Myślicie, że Norsmeni to źli ludzie? Źli w takim znaczeniu, w jakim widzą ich ludzie Imperium? Są tacy bo innego życia nie znają. Od narodzin aż do śmierci żyją blisko Bramy Chaosu gdzie, jak to mówią, Tchnienie Bogów jest najsilniejsze. Wpływa na nich i ich zmienia. Norska to surowy i groźny kraj. Jesteś silny albo giniesz. Norska jest biedna a kraje południa bogate i żyzne. Wybrańcy walczą między sobą aby wyłonić tego godnego poprowadzenia armii. Mutacje to dary a nie przekleństwa. Nagrody, a nie coś za co ląduje się na stosie. Przeczytajcie Niewolników Ciemności a inaczej spojrzycie na hordy Norskańczyków. Poznacie kulturę tego narodu i kraj w jakim żyją. Ciekawi was jak wyglądają Pustkowia Chaosu i Brama, przez którą Chaos przesącza się do Starego Świata? Jak wyglądało Imperium w XVIII wieku? Lubicie opisy bitew i pojedynków? W takim razie Niewolnicy Ciemności was nie rozczarują. O tłumaczeniu i błędach we wczesnych książkach Copernicusa już pisałem w innych recenzjach i tu nie jest lepiej(jeśli o pierwszą część trylogii chodzi). W kolejnych widać od razu skok w jakości korekty tekstu.A poza tym sprawnie napisana książka. Nie ma dłużyzn i zastojów akcji. I jak na świat Warhammera przystało, prawdziwie szczęśliwego zakończenia nie będzie:)

Wydawcą wszystkich części jest Copernicus Corporation. Książki wydawane były kolejno w latach:2004, 2006, 2008.

Cena każdej części to 34zł.

Michał ‘wulu’ Bednarski

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Sprawdź wieści z Fabularny.net

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Wielkość pliku Pobrania
1 Chronology of Events in Warhammer 113 KB 10904
2 karta postaci 3 MB 5297
3 altdorf_night 4 MB 4399
4 karta 2ed drachenfels 3 MB 4377
5 Zapłata 54 KB 3947

Najwyżej oceniane materiały