Czy najsławniejszy w Starym Świecie zamek – Zamek Drachenfels istaniał naprawdę w naszym świecie? Oczywiście, że tak! Podobnie jak przy wielu innych wydarzeniach i miejscach ekipa z Games Workshop przy tworzeniu świata Warhammera skorzystała z legend i historii średniowiecznej Europy. “Smocza Skała” była niegdyś ogromną warowną twierdzą która na stałe wpisała się w mroczną historię Germanii – krainy z niepohamowanymi jak zawsze zapędami do stworzenia Imperium Starego Świata.

Niewiadomo dokładnie skąd wziął się zamek i na czyje zlecenie rozpoczęto budowę, wiąże sie to z niechlubną historią przybytku który już od samego początku nie szczycił się dobrą sławą w ówczesnym Kościele. Przez całą historię zamku dziesiątki razy próbowano zniszczyć twierdzę a wszelkie zapiski i dokumenty o przeklętej skale skrupulatnie palono. Pierwsze zachowane dokumenty pochodzą z roku 1040 kiedy to hrabia Kölner Erzbischof Arnold I objął władze nad Zamkiem.

Miedzioryt. Autor Merian. Rok 1640

Legendy podają, że kolejni właściciele zamku otrzymywali w spadku po nieznanym fundatorze przybytku niezwykłą moc. Mogli oni ponoć panować nad gnieżdżącymi sie w jaskiniach góry smokami. I tak oto w 1047 roku mamy już pierwszy zapisek podany przez niejakiego Gerharda, zakonnika z Bonn który pisze:
“Armia Arnolda I, Czarnym Łbem zwanego, zeszła na Königswinter w liczbie tysiąc i sto, a ze Smoczej Skały [Drachenfels] zeszły jeszcze na tyły wojska 3 smocze bestyje.”(…) i dalej – “Tak i przeszło wojsko na północ wzdłuż Rhein [Staro-Światowy Reik – Dziś Ren] a smoki pustoszyć i palić jęły doszczętnie wsie i mieściny co za armią ostały…”

Współczesna mapka dojazdowa do ruin zamku. [10 km od Bonn]

Ponoć to właśnie Arnold I, a później Godard [1176] rozpoczęli krwawe rządy i podboje ziem Nibelungii. Kolejnych władców i panów na Zamku cechowało niezwykłe okrucieństwo, a ziemie pozostawiane po przejściu wojsk Władców Smoków zalewały morza krwi. Zamek rósł w potęgę, a rządy kolejnych władców zalewały Germanię kolejnymi falami rzezi i mordu. W 1493 pan na Zamku Claus Vettera, który po objęciu twierdzy przyjął imię Claus von Drachenfels I [syn Heinricha Vettera] mianuje 3 wsie położone pod wzgórzem wspólną nazwą Drachenburg [zdjęcia miasta na następnej stronie artykułu]. Podania miejscowej ludności przywołują często fantastyczne historie jakoby hrabiowie na zamku doglądali swoich ziem od czasu do czasu wykonując rekonesans na latających jaszczurach [sic!] i z powietrza dla rozrywki palili okoliczne wsie. Klechdy mieszkańców okolic Königswinter mówią także o tym że systematycznie Władcy Smoków porywali miejscową ludność – do jakich celów? Niewiadomo – znikali oni jednak bez śladu, przypuszczalnie kończąc swój żywot w obszernych lochach zamku lub w salach eksperymentów, alchemii i czarnej magii.
Kościół który kilkakrotnie wysyłał krucjaty przeciw zamkowi i jego władcom postanowił ostatecznie rozprawić się z przeklętą skałą po tym jak kolejna fala wojny przelała się w latach 20-tych 16 wieku.
W 1530, za panowania Godarda Geschlechta zakończyć się miał po wsze czasy haniebny proceder bestialskich rządów Władców Smoków. W tym to roku po wielkiej bitwie nad Königswinter Smocza Skała zostaje zdobyta przez armię niejakiego Albrechta, a oczom oswobodzicieli ukazują się ogromne lochy wydrążane przez lata w skałach Smoczego Wzgórza. Przedziwne machiny do tortur, alchemii i czarnej magii… Trzy ogromne obserwatoria astronomiczne z aparaturą pomiarową najlepszej jakości jak na ówczesną Europę… Na rycinie obok widzimy jak św. Zygfryd [Siegfried – pierwowzór Sigmara?] Zabija ostatniego smoka polewając go świętym olejem (rycina pochdzi ze zbiorów hrabstwa Litho). Legenda o Zygfrydzie mówi także, że ów święty rycerz skąpał się po pacyfikacji zamku w krwi smoka co miało dać mu długowieczność i niezwykłą siłę.
W latach 1618-48 szaleje wojna 30-letnia, która doszczętnie rujnuje Zamek i posiadłości na wzgórzu. Podczas panowania ostatniego z prawowitych właścicieli zamku – Kölnera Kurfürsta Ferdinanda [który uciekł zaraz po wybuchu wojny na tereny wschodniej Rumunii] Zamek popada w ruinę. Od tego czasu zachowała sie [w części] jedynie północna wieża zwana Wieżą Diabła, oraz część warowań. Odrestaurowano jedno obserwatorium, które położone jest na zboczu wzgórza [patrz zdjęcie na samym dole], dziś mieści się w nim muzeum gadów i zoo.

Zdjęcie współczesne. Ogromny hotel “Drachenfels” pod ruinami Zamku. Działa na wyobraźnię, jak ogromny musiał być zamek w czasach świetności.

Wzgórze mające 1050 stóp wysokości jest jedną z większych atrakcji Niziny Renu, skupiając co roku tysiące turystów na szczycie ruin, oraz w wybudowanym w 1897 roku hotelu pod Zamkiem.
Do niechlubnej legendy zamku siągał sam Lord Byron oraz wielu innych pisarzy, sama zaś historia o św. Zygfrydzie jest spopularyzowana w całej Europie – choć rzadko przywoływana z nazwą samego zamku.
Legendy głoszą, że we wnętrzu wzgórza ciągle jeszcze leżą uśpione gady czekając na prawowitego właściciela gotowego objąć nowe krwawe rządy. Żaden z hrabiów Zamku nigdy nie został pochowany, a informacja o ich śmierci pozostaje zagadką. Miejscowa ludność jest za to przekonana że fundatorem ogromnego zamku był sam diabeł a kolejni panowie Smoczej Skały w zamian za siłę i nadludzkie zdolności oraz posłuch wśród smoków mieli oddać mu swą duszę. [Zobacz więcej zdjęć na następnej stronie artykułu].

Obserwatorium Drachenfelsa dziś siedziba zoo i muzeum gadów.

Drachenburg. Rok 1912.

Pozostałość Wieży Diabła

Północna strona zbocza. Nawet teraz można domyśliać się jak trudna twierdza była do zdobycia w czasach świetności.

Pocztówka z Königswinter. Rok 1887.

Zdjęcie zachodniej części wzgórza. W podstawie widać już nowo wybudowany Hotel “Drachenfels”. Rok 1901


Herb rodu Drachenfels

Opracował: Sylwek ‘Orth’ Wróbel
Na podstawie:
Materiałów Instytutu Muzeum Narodowego – Niemcy
Fundacja Hrabstwa Litho
Legendy Nibelungii – materiały sieciowe
Szlakiem Niemieckich Zamków – A. A. Koll
www.drachenfels.pl

Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Rozmiar pliku Pobrania
1 karta postaci 3 MB 4414
2 karta 2ed drachenfels 3 MB 3786
3 altdorf_night 4 MB 3650
4 Zapłata 54 KB 3303
5 BookOfRats 1 MB 3258

Najwyżej oceniane materiały