Wieczna Genevieve, 669 letnia wampirzyca o wyglądzie 16 letniej dziewczyny, to postać, która chyba już na stałe zespoliła się z uniwersum Starego Świata, a kreacja warhammerowej rzeczywistości Jacka Yeovil’a stała się wręcz sztandarową definicją mrocznego fantasy, jeszcze z czasów pierwszej edycji.

Powieść Yeovil’a z 1993 roku (w Polsce ukazała się 4 lata później) zanurza nas w 3 odrębne przygody, w których to udział bierze każdorazowo osławiona, niezwykła wampirzyca. Przyjemnym faktem w twórczości autora jest brak abberacji wątków, ciągłość chronologiczna przygód i spójne tło we wszystkich wydanych pozycjach książkowych. Dzięki temu budowany jest urealniony świat, który dzięki nawiązaniom historycznym, geopolitycznym etc. wrzuca czytelnika w sam środek mrocznej rzeczywistości.
Już na samym początku książki otrzymujemy przewodnik chronologicznych wydarzeń – historii Starego świata oraz mapę Imperium, aby czytelnicy, nie mający wcześniej styczności ze Starym Światem, mogli otrzymać tobołek wiedzy przed podróżą w trzy ciekawe przygody.
Pierwsza część p.t. “Sceniczna Krew” przybliża nam postać Detlefa Siercka’a – kochanka Genevieve, aktora i reżysera sztuk teatru Vargra Breughela. Wampirzyca jest świadkiem serii niezwykłych wydarzeń jakie dzieją się podczas premiery nowej sztuki “Dziwnej historii doktora Zhiekhilla i pana Chaidy”. Przygoda obejmuje wiele nawiązań do baśni, opowieści i sztuk z realnego świata – np. silne nawiązanie do “Pięknej i bestii” gdzie bestią okazuje się Potwór z Zapadni zmutowany niegdyś przez Chaos w morskiego potwora.
Druga część powieści – “Zimny, pusty dom”, znakomicie nadaje się na tło scenariusza. Przedziwna rodzina zamieszkująca posiadłość Udolpho wchłania w swoją wewnętrzną intrygę wędrowców, którzy fatalnie napatoczyli się w swojej podróży na ową mroczną familiję. Wśród “ofiar” znalazł się także osławiony rewolucjonista – książę Kloszowski.
Trzecia część przygód wampirzycy – chronologicznie po wydarzeniach w teatrze oraz Udolpho – zamyka powieść zanurzając czytelnika w fantastyczny świat magii natury, praw życia i śmierci oraz honoru. “Róg Jednorożca” to także krótka opowieść o zemście, poświęceniu oraz namiętnościom. Grupa arystokratów urządza polowanie na mistyczne zwierzę, lecz już po kilku stronach ostatniej części książki do czytelnika dociera fakt, że jest to polowanie nie tylko o honor i trofea ale także o coś więcej…

Pozycja “Wiecznej Genevieve” jest godna polecenia wszystkim tym, którzy szukają inspiracji na scenariusze, oraz tym którzy pragną wchłonąć nieco klimatu mrocznego świata. Yeovil, jako wręcz prekursor i kreator wielu wsporników i realiów systemu (choćby samego Zamku Drachenfels), przekazuje nam w bezpośredniej relacji zasady i prawdy, które często pojawiają się w wielu późniejszych interpretacjach, scenariuszach i dodatkach. Każdy wiec szanujący się warhammerowy wyjadacz, powinien sięgnąć po tą pozycję, zwłaszcza zaś Mistrzowie Gry – którzy w przygodach wampirzycy Genevieve z pewnością odnajdą wiele inspiracji i pomysłów do prowadzenia przygód w Starym Świecie.

Sylwek ‘orth’ Wróbel

Tytuł: Wieczna Genevieve [Genevieve Undead]
Autor: Jack Yeovil
Przekład: Stanisław Bylina
Wydawnictwo: Mag
Rok Wydania: 1997
ISBN 83-86572-80-9
Przybliżona cena: 14,50zł

Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Rozmiar pliku Pobrania
1 karta postaci 3 MB 4512
2 karta 2ed drachenfels 3 MB 3852
3 altdorf_night 4 MB 3753
4 Zapłata 54 KB 3385
5 BookOfRats 1 MB 3365

Najwyżej oceniane materiały