Często się zdarza że np. mag i wojownik mają taką samą wytrzymałość. I tu nachodzi mi jedna myśl. Wojownik – całe życie walczy, swój fach doskonalił wiele lat. Mag – wiele lat studiował magie, nie był związany z walką tak jak wojownik. Podaję tu taki przykład: Podczas walki wojownik doznaje obrażeń i traci życie. A mag (z taką samą wytrzymałością) dziwnym sposobem przeżyje ten cios ponieważ jego stan zdrowia wynosi – 1 a Wojownika –2. Tu pojawia się pytanie! Czy to jest sprawiedliwe że wojownik który całe życie walczy jest słabszy od maga?

Mam dla tego małe rozwiązanie. Ostatnio na sesji jeden z wojowników padł od ciosu krytycznego. Powiedziałem mu żeby wykonał rzut na inteligencje. Wyrzucił 03. Powiedziałem mu w tajemnicy że kiedyś był w podobnej sytuacji w młodości i że musi sobie przypomnieć co wtedy zrobił. Ponowny rzut na INT i sobie przypomniał. I tak wyszedł z tej sytuacji.

Niekiedy mag może wykorzystać swoją przeszłość. Kiedy był uczniem czarodzieja zapewne wiele razy mył naczynia, gotował dla swego mistrza itp. Tak więc kiedy znajdzie się w sytuacji kiedy trzeba np. coś ugotować warto pomyśleć o tym że gdy był uczniakiem to robił to wiele razy.

Inny przykład to Ranger. Człowiek z lasu lub ze wsi, wiele razy przebywał w lesie, niektórzy z nich dobrze strzelają z łuku lub tropią zwierzynę. Rzeczą głupią jest dla mnie gdy taka osoba zgubi się w lesie ot tak. Lub np. pasterz nie może wytropić jakiegoś zwierzęcia powiązanego z jego zawodem. Podobnie Łotry wiele razy kradły lub grały w karty. Zapewne taki Łotr zna sztuczki szulerskie i może je wykorzystywać w karczmach lub gdzie indziej.

Zwracajmy też uwagę na rasę postaci. Krasnolud urodzony w górach zapewne będzie się znał trochę na górach. Co mieszka w danym miejscu, w czym można kopać, jakie są tu minerały. Elf zapewne zna się na roślinach, halfing na gotowaniu. Jest wiele przykładów ja podałem niewiele z nich.

Pragnę przypomnieć o uprzedzeniach rasowych. Elfy i krasnoludy nie darzą do siebie przyjaźnią to wie każdy z nas. Ale jest również jedna rzecz której krasnale nie na widzą, gobliny to powinien wiedzieć każdy MG. Wielu MG których znam nie zwraca uwagi na to że elf i krasnolud to najlepsi przyjaciele. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Ale pamiętajmy o rzeczach które wymieniłem powyżej. Zachęcam do ich stosowania.

Xsary

Przeczytaj informacje na temat wysyłania materiałów

Wynik rzutu:

Najczęściej pobierane materiały

# Plik Rozmiar pliku Pobrania
1 karta postaci 3 MB 4414
2 karta 2ed drachenfels 3 MB 3787
3 altdorf_night 4 MB 3650
4 Zapłata 54 KB 3304
5 BookOfRats 1 MB 3259

Najwyżej oceniane materiały